Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności

Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności. Dotacja bezzwrotna na uruchomienie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy, może być istotnym wkładem do twojego budżetu. Taki zastrzyk gotówki otrzymujemy z góry. Czyli nie musimy robić zakupów do firmy, by później przedkładać faktury i czekać na pieniądze. Jest dokładnie odwrotnie. Całą kwotę przyznaną przez urząd dostajemy „przed jej wydaniem”. Wysokość dofinansowania waha się od czterokrotności do sześciokrotności średniej pensji, czyli od około 13 tys. złotych do 20 tys. złotych brutto. Zależne to jest od konkretnego Urzędu Pracy.

 

Warunki

Jest parę warunków, które należy spełnić, aby móc ubiegać się o dofinansowanie. Przede wszytkim trzeba zarejestrować się jako bezrobotny i być na bezrobociu przynajmniej jeden miesiąc (tak wymagał UP we Wrocławiu), choć znalazłem w internecie informację, że nawet trzy miesiące należy mieć status bezrobotnego.

Tak przy okazji. Gdy zadzwoniłem do UP właśnie w tej sprawie, bardzo się zdziwiłem, że ten miesiąc muszę siedzieć na bezrobotnym. Nie wiedziałem o tym. Tak sobie pomyślałem, kurcze, chcę otworzyć firmę, działać, płacić podatki, pracować na PKB, a tu mi każą miesiąc na bezrobotnym siedzieć. Sytuacja wydała mi się kuriozalna. Dlatego, ponieważ czas mnie naglił odpuściłem sobie tę dotację, czego teraz żałuję, bo mogłem sprawy pozałatwiać inaczej, a dodatkowe pieniądze na pewno by się przydały.

Kolejny warunek. Bezrobotny nie może być studentem studiów dziennych, zaocznych tak. Dwanaście miesięcy przed datą złożenia wniosku nie możemy prowadzić innej działalności gospodarczej. Nie można również w ostatnich dwunastu miesiącach odmówić urzędowi, podjęcia pracy oraz do pięciu lat wstecz nie można posiadać pożyczki, innego dofinansowania na działalności gospodarczą. Ogólnie jeżeli otwierasz swoją pierwszą firmę nie powinno być większych problemów ze spełnieniem tych warunków.

Jednocześnie nie można starać się o środki z UP i np. Unii Europejskiej, ale można to zrobić później po otrzymaniu jednej dotacji.

Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością. Trzeba je wydać w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności, ale nie wcześniej niż po dniu zawarcia umowy.

Przy wypełnianiu wniosku, musimy oświadczyć,że rezygnujemy przez 12 miesięcy z możliwości zawieszenia działalność. Tzn. przez rok musimy utrzymać firmę.

Dodatkowe, bezzwrotne 20.000 tys. już w miesiąc na Twoim koncie!

dotacja z urzędu pracy wrocław 2-compressed

 

Biznes plan

Nie wszystkie urzędy wymagają przedłożenie biznes planu, aczkolwiek przeważnie jest on niezbędny. Spokojnie, nie musisz pisać go osobno, we wniosku są zawarte odpowiednie części poświęcone właśnie temu zagadnieniu. Czyli biznesplan jest jakby częścią wniosku, który wypełniamy. Jest on przydatny, by urząd lepiej zrozumiał cel dofinansowania. Będzie przydatny również Tobie w czasie realizacji projektu pt. własna firma.

By zwiększyć swoje szanse, pamiętaj złożyć wszelkie świadectw, dyplomy potwierdzające kwalifikacje w danej dziedzinie. Im więcej tym lepiej.

 

Procedura

Sama procedura w przeciwieństwie do np. tych unijnych, trwa dość krótko, około miesiąca. Po złożeniu wniosku czekamy tydzień na jego zatwierdzenie. Następnie następuje podpisanie umowy, po czym w przeciągu paru dni pieniądze przelewane są na konto bezrobotnego.

W skrócie:

  1. Rejestrujemy się jako bezrobotny/a
  2. Składamy wniosek
  3. Decyzja/podpisanie umowy/przelew
  4. Zakupy

W kolejnym artykule dowiesz się jak otrzymać dotację na utworzenie nowego miejsc pracy w firmie. Jeżeli artykuł okazał się pomocny, zostaw komentarz.